Kadry i Płace w Administracji

Strona główna » ABC » Opinie » Klimatyzacja nieobowiązkowa, potrzebna, ale i kłopotliwa
2018-08-09, Jacek Rajewicz

Klimatyzacja nieobowiązkowa, potrzebna, ale i kłopotliwa

Problem wysokich temperatur w miejscu pracy powtarza się rokrocznie. Coraz częściej pracownicy wnioskują o montaż urządzeń klimatyzacyjnych w miejscu pracy, zwłaszcza w biurach. Niektórzy pracodawcy w miarę swoich możliwości finansowych i organizacyjnych instalują takie urządzenia.
Jacek Rajewicz

Jacek Rajewiczdługoletni inspektor pracy, specjalista z zakresu prawa pracy, radca prawny i szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, obecnie główny specjalista ds. BHP

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej takiego rozwiązania należy zwrócić uwagę, że urządzenia klimatyzacyjne nie mają, co do zasady, charakteru obowiązkowego. Jednocześnie instalacja takiego rodzaju musi być sprawna, nie powodować przeciągów, wyziębienia czy przegrzania pomieszczeń pracy. Często można usłyszeć skargi pracowników na to, że po instalacji klimatyzacji jest im za zimno albo obawiają się o to, czy jest ona regularnie odgrzybiana i oczyszczana.

Każdy z tych problemów powinien zostać niezwłocznie i skutecznie wyeliminowany. Zasadniczym problemem pozostaje jednak i to, że część pracowników chce, aby użytkować klimatyzację, część natomiast jest przeciwna, np. dlatego, że boi się przeziębienia. Instalacja takiego urządzenia jest wątpliwa, ponieważ może być wykorzystywana w sposób nieefektywny w stosunku do zaangażowanych środków. Z jednej strony, urządzenia klimatyzacyjne są potrzebne i pożądane, z drugiej jednak strony, ich użycie niekiedy bywa kłopotliwe. Decydując się na instalację tego rodzaju, należy rozpoznać zarówno potrzeby, jak i możliwości organizacyjne wykorzystania sprzętu w sposób efektywny i realny.