Kadry i Płace w Administracji

Strona główna » Aktualności » Coraz więcej firm stawia na elastyczny czas pracy
2018-04-06,

Coraz więcej firm stawia na elastyczny czas pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powołując się na dane Państwowej Inspekcji Pracy, poinformowało, że już ponad 2,5 tysiąca pracodawców wprowadziło elastyczny czas pracy. Najczęściej takie rozwiązanie stosują średnie przedsiębiorstwa.

Rys. B. Brosz

Do 15 grudnia 2017 r. elastyczny czas pracy wprowadziło 2515 pracodawców. To głównie średnie przedsiębiorstwa, zatrudniające od 50 do 249 osób – takich firm było 846. Nieco mniej było mikroprzedsiębiorców, zatrudniających do 9 pracowników – 636 oraz małych firm, zatrudniających maksymalnie 49 osób – 602.

Możliwość świadczenia pracy w elastycznych formach nabiera szczególnego znaczenia podczas podejmowania decyzji o powiększeniu rodziny. Elastyczny czas pracy cieszy się popularnością głównie w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu. Najchętniej z takich rozwiązań korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym, handlem i naprawami oraz budownictwem.

Firmy mogą uelastyczniać czas pracy od sierpnia 2013 r. Pracodawcy mogą skorzystać z dwóch rozwiązań: pierwsze to wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy, drugie to możliwość wprowadzenia w firmie ruchomego czasu pracy. Dzięki temu pracownicy mogą zaczynać pracę np. w poniedziałek, środę i piątek o godzinie 9 rano, a we wtorek i w czwartek o 10. Mogą również rozpoczynać dzień np. między godziną 7 a 10. Ułatwia to pracownikom godzenie życia rodzinnego z pracą. MRPiPS przypomina, że na uelastycznienie czasu pracy muszą wyrazić zgodę działające w firmie związki zawodowe, a jeśli ich nie ma, pracodawca musi porozumieć się z przedstawicielami pracowników.