Kadry i Płace w Administracji

Strona główna » Aktualności » Podwyżki dla urzędników

Opinie

Polecamy

Praktyczne książki

Publikacje wydawane w ramach Biblioteki Kadry i Płace w Administracji oraz Biblioteki Administracja Publiczna stanowią praktyczne wsparcie dla pracowników działów kadrowych i działów wynagrodzeń w sektorze publicznym. więcej »

 
2017-05-09

Podwyżki dla urzędników

Pracownicy urzędów wojewódzkich mogą nie dostać w tym roku podwyżek. Zamiast tego powstaną nowe miejsca pracy. W tym roku środki na wzrost uposażeń dla pracowników korpusu służby cywilnej mają rekompensować jedynie prognozowaną inflację, czyli 1,3%. W zeszłym roku fundusze na pensje wzrosły o 5–6%.

Podwyżek na pewno nie będzie w większości urzędów wojewódzkich. Tam, z powodu natłoku pracy, powstaną nowe etaty. W ministerstwach i urzędach wojewódzkich w ubiegłym roku podwyżki otrzymało ponad 90% pracowników. Średnio było to ok. 350 zł. W tym roku do podziału będzie ok. 150 mln zł, średnio na urzędnika powinno przypaść 100 zł. Biorąc jednak pod uwagę to, że np. dyrektorzy mogą liczyć na wyższą sumę, dla zwykłego urzędnika wzrost płac może być na poziomie kilkudziesięciu złotych. Na przykład w resorcie finansów najniższa podwyżka wyniosła 2,25 zł, a najwyższa ok. 900 zł.

W Ministerstwie Zdrowia podwyżki w zeszłym roku dostała mniej niż połowa urzędników – na 695 pracowników wyższe pensje otrzymało 310 osób. Najniższa wyniosła 100 zł, najwyższa ok. 2,3 tys. zł.

Podobnie jest w Ministerstwie Edukacji. W zeszłym roku podwyżki dostała prawie połowa z 321 urzędników. W Ministerstwie Sprawiedliwości w 2016 r. na blisko 800 etatów podwyżki dostało 141 osób – było to od 80 zł do 2,1 tys. zł.