Kadry i Płace w Administracji

Strona główna » Aktualności » Powrót kobiet na rynek pracy

Opinie

Polecamy

Praktyczne książki

Publikacje wydawane w ramach Biblioteki Kadry i Płace w Administracji oraz Biblioteki Administracja Publiczna stanowią praktyczne wsparcie dla pracowników działów kadrowych i działów wynagrodzeń w sektorze publicznym. więcej »

 
2017-08-22

Powrót kobiet na rynek pracy

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badań aktywności ekonomicznej ludności, z których wynika, że w pierwszym kwartale tego roku liczba kobiet biernych zawodowo z powodów rodzinnych wyniosła 1,57 mln. To aż o 30 tysięcy mniej aktywnych zawodowo kobiet niż na koniec 2016 r.

Rys. B. Brosz

Przez cały ubiegły rok grupa kobiet, które nie szukały pracy, bo zajmowały się bliskimi, dynamicznie rosła. Przez wzgląd na swoje rodziny przestało pracować 148 tysięcy kobiet. Część ekspertów wiązała to z uruchomionym właśnie programem „Rodzina 500 plus”. Argumentowali, że dodatki na dzieci działają demotywująco na część kobiet, zwłaszcza te, które zarabiały mało i miały kilkoro dzieci. Wypłata dodatków w ich przypadku mogła rekompensować ubytek pensji, za to mogły w pełni poświęcić się rodzinie.

Do tak dużego spadku nieaktywnych zawodowo kobiet doszło głównie dzięki spadkowi w grupach, które dzieci jeszcze nie mają, albo tych, które już swoje dzieci odchowały. Mowa o najmłodszych kobietach wieku 15–24 lat i tych w wieku 45–54 lat. W ciągu kwartału liczba najmłodszych kobiet nieszukających pracy ze względu na obowiązki domowe zmalała o ok. 18 tysięcy. W drugiej grupie spadek był jeszcze większy – o 20 tysięcy. Wśród kobiet w wieku 25–34 i 35–44 grupa nieaktywnych z powodów rodzinnych zmniejszyła się nieznacznie, o ok. 2 tysiące w każdym z przedziałów. To niewiele przy tak dużym popycie na pracę, jaki obserwujemy od co najmniej kilku kwartałów.