Kadry i Płace w Administracji

Strona główna » Aktualności » Zakaz handlu w niedzielę już od 2018 r.
2017-11-03,

Zakaz handlu w niedzielę już od 2018 r.

Rząd odmraża obywatelski projekt ograniczający handel w niedziele i dopasowuje go do swoich oczekiwań. Obostrzenia handlu w niedzielę mają obowiązywać w co drugą niedzielę. Jeśli Polacy przyzwyczają się do nich, zakaz zostanie rozszerzony na wszystkie ostatnie dni weekendu. Zmiany mają być wprowadzane już 1 stycznia 2018 r. O ile posłowie zdążą je odpowiednio wcześniej uchwalić.

Pod projektem NSZZ „Solidarność”, w którym postulowano zakaz handlu we wszystkie niedziele, z wyłączeniem tych handlowych, podpisało się pół miliona Polaków. Projekt nie zakazuje całkowicie handlu. Dopuszcza jego prowadzenie przez właścicieli placówek i przewiduje wiele wyjątków, które obejmują m.in. stacje paliw, dworce, kwiaciarnie czy kioski.

Pracodawcy, odnosząc się do rządowego projektu, podkreślają jednak, że etapowe wprowadzanie zmian oznaczałoby konieczność kilkukrotnego dostosowywania systemów organizacji pracy oraz współpracy z dostawcami. Niezadowoleni będą też klienci, bo nie będą wiedzieć, czy w daną niedzielę można zrobić zakupy, czy nie. Z badań wynika, że rośnie odsetek Polaków, którzy nie chcą wprowadzania zakazu. Na dodatek obostrzenia spowodują ograniczenie zatrudnienia, w tym osób młodych i niepełnosprawnych, oraz uderzą w szczególności w podmioty zajmujące się handlem przygranicznym lub towarami o krótkim terminie spożycia, czyli przede wszystkim żywnością.