Kadry i Płace w Administracji

Strona główna » Aktualności » Zamrożenie pensji z nadgodzin
2018-01-17

Zamrożenie pensji z nadgodzin

Wynagrodzenie za nadgodziny może zostać zamrożone na specjalnych kontach nawet przez rok, zamiast od razu zostać wypłacone pracownikom. Pieniądze trafią do załogi w przypadku przestojów w firmie. Takie zapisy mogą znaleźć się w nowym Kodeksie pracy.

Nad wprowadzeniem tzw. kont wynagrodzeń pracują eksperci z Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Powołana we wrześniu ubiegłego roku komisja ma wypracować (w dwóch zespołach) projekty nowych ustaw: indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Konta wynagrodzeń to jeden z tematów, którymi zajmuje się pierwszy zespół.

Konta wynagrodzeń to inicjatywa pracodawców, którzy od lat uważają, że przepisy regulujące kwestie czasu pracy powinny być bardziej elastyczne. Polskie rozwiązanie ma być nawiązaniem do zasad panujących w Niemczech, które polegają na takiej organizacji pracy, w której pracodawca, kiedy ma mniejszą liczbę zamówień, może wysłać pracownika do domu i „przytrzymać” go w pracy dłużej, kiedy pracy jest więcej. Pracownik dostaje pensję jak za przepracowanie całej dniówki, bez względu na to, czy w pracy jest krócej, czy ma nadgodziny.

To rozwiązanie jest skierowane przede wszystkim do firm, które mają problemy z sezonowością zamówień. Nie będzie można przetrzymywać pieniędzy na kontach w nieskończoność, ale w przypadku przestoju pracownik będzie miał pewność, że otrzyma pensję w normalnej a nie obniżonej wysokości.

Obowiązek uruchomienia kont będzie spoczywał na pracodawcy. Konta będą miały charakter rachunku powierniczego i szef będzie miał obowiązek je ubezpieczyć. Nie będzie też mógł obracać pieniędzmi w dowolny sposób – środki będą zablokowane na wypłatę pensji w czasie przestoju w firmie. Kiedy pracownik zdecyduje się zmienić pracę, wszystkie pieniądze trafią do jego kieszeni. Samo stosowanie kont wynagrodzeń będzie możliwe tylko po porozumieniu pracodawcy ze związkami zawodowymi, i to wyłącznie w układach zbiorowych pracy.

Wprowadzenie kont wynagrodzeń to otwarta kwestia. Najpierw w tej sprawie muszą dogadać się członkowie zespołu pracujący nad zapisami indywidualnego prawa pracy, a potem pomysł musi zaakceptować cała Komisja Kodyfikacyjna. Komisja ma czas do końca marca 2018 r. na przedstawienie projektów nowych kodeksów.