Sąd Okręgowy w Olsztynie w prawomocnym wyroku z 29 stycznia 2021 r. uznał, że zatajenie informacji o podróży zagranicznej w okresie pandemii może być podstawą zwolnienia dyscyplinarnego z pracy.
Rozstrzygnięcie dotyczyło sprawy pracownika, który był zatrudniony w zakładzie pracy, gdzie w początkowym okresie pandemii, przedsiębiorca zobowiązał pracowników do informowania swoich kierowników o przypadkach wyjazdów zagranicznych. Motywował to względami bezpieczeństwa i potrzebą zapewnienia ciągłości pracy. Tymczasem pracownik zwolniony dyscyplinarnie wielokrotnie miał być pytany o to, czy nie wyjeżdżał za granicę i udzielał odpowiedzi negatywnych, tymczasem było wprost przeciwnie.
Przedmiotowy wyrok jest podkreśleniem prymatu ochrony fundamentalnej wartości, jaką jest prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracownika i skorelowanym z tym obowiązkiem pracodawcy do zapewnienia takich warunków nad względami ochrony danych osobowych. W szczególnej sytuacji zagrożenia pandemią, braku dostatecznie dobrych rozwiązań medycznych, każda formuła ochrony przed rozprzestrzenianiem zakażania powinna być traktowana jako dopuszczalna.
Pytania dotyczące wyjazdów zagranicznych, w tym miejsca spędzania urlopu wypoczynkowego za granicą, zwłaszcza w krajach objętych szczególnie wysokim poziomem zakażeń należy uznać za dopuszczalne. Przedmiotem ochrony jest wszak zdrowie, a niekiedy i życie pracowników, ale też innych osób.