Nadchodzący rok będzie okresem dalszego wprowadzania w życie przepisów nowelizacji, które zostały uchwalone w 2023 r. Jednym z takich zagadnień było wprowadzenie pracy zdalnej na stałe do przepisów prawa pracy.
Wprowadzenie zmian, które miały dość znaczący wpływ na elementy konstrukcyjne prawa pracy, będzie wywoływało skutki w sposób długofalowy. Będą one obserwowane i analizowane, niewątpliwie mogą też powodować konieczność modyfikacji przepisów. Potencjalne nowelizacje będą następstwem dalszego dostosowywania przepisów do potrzeb dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Należy zauważyć, że przekształcenia kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej były skutkiem doświadczeń ustawy covidowej, która bardzo szybko wprowadziła tę formę organizacji pracy do stosowania.
Doświadczenia pocovidowe wywołały uzasadnioną potrzebę i zasadność wprowadzenia pracy zdalnej na stałe. Kolejne związane z pracą zdalną, stosowaną na podstawie przepisów kodeksu pracy, mogą doprowadzić do zmian i tym samym do nowelizacji w tym zakresie. Nie powinno to dziwić, ponieważ jest to nowe rozwiązanie, i to rozwijające się bardzo dynamicznie i stale dostosowujące się do potrzeb pracowników i rynku pracy. Zmiany w zakresie pracy zdalnej to zmiany oczekiwane i jak należy sądzić, nie mają charakteru ostatecznego.