Projekt obywatelski dotyczący renty wdowiej i przyjęty z poprawkami przez Sejm i Senat wejdzie w życie od 2025 r. Zmiany rządowe przewidują, że drugie świadczenie będzie wypłacane najpierw w wysokości 15%, a następnie – 25%. Pierwotnie projekt obywatelski zakładał, że owdowiała osoba mogłaby zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub – jeśli taki wariant byłby korzystniejszy – pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50% swojego świadczenia. Rząd zmniejszył również próg maksymalny świadczenia.
Jedna z poprawek dotyczy wysokości i kroczącego modelu dochodzenia do ostatecznej, docelowej wysokości drugiego, podlegającego wypłacie świadczenia w zbiegu. Drugie świadczenie w ramach renty wdowiej wypłacane będzie w maksymalnej wysokości 25% w okresie:
- od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15%;
- od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25%.
Renta wdowia ma być wypłacana bez konsekwencji zmniejszania sumy świadczeń do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury. W tej chwili, czyli w 2024 r., ta trzykrotność najniższej emerytury to suma w wysokości 5342 zł. Natomiast w 2025 r. będzie to, według wyliczeń ZUS, kwota około 5700 zł.
Rząd uznał, że obywatelski projekt ustawy o rencie wdowiej jest bardzo ważny społecznie i wpisuje się w zobowiązanie rządu do zapewnienia godnych warunków dla seniorów po śmierci współmałżonka. Wymaga jednak dostosowania do możliwości finansowych budżetu państwa.