Świadczenie pielęgnacyjne w przyszłym roku będzie wyższe niż obecnie o prawie 300 zł i wyniesie 3287 zł. Waloryzację ogłoszono corocznym obwieszczeniem ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z dnia 6 listopada 2024 r. w sprawie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2025 (MP z 2024 r., poz. 967).
waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje od 1 stycznia w roku, w którym następuje waloryzacja, w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązywało 1 stycznia w poprzednim roku.
W związku z wejściem w życie ustawy o świadczeniu wspierającym od 1 stycznia br. pojawiły się dwa rodzaje świadczenia pielęgnacyjnego. Opiekunowie mogli zadecydować, czy chcą pozostać na świadczeniu pielęgnacyjnym na starych zasadach czy przejść na nowe. Stare zasady oznaczają, że opiekun dalej nie może pracować, pobierając świadczenie, a osoba z niepełnosprawnością, którą wspiera, nie otrzyma po ukończeniu 18 lat świadczenia wspierającego. Nowe zasady zakładają, że opiekun może pobierać świadczenie pielęgnacyjne i pracować, zarabiać bez limitu, ale tylko do 18. roku życia dziecka. Potem świadczenie pielęgnacyjne wygasa, a osoba z niepełnosprawnością może starać się o świadczenie wspierające.
Od tego roku wprowadzono także zasadę, że rolnik, który pobiera świadczenie pielęgnacyjne, nie musi rezygnować z prowadzenia gospodarstwa, tak jak było dotychczas.