Wiele przepisów prawa pracy wymaga zmiany i przebudowania. Kilka obszarów potrzebuje regulacji, ponieważ po prostu jej brakuje. Aktualnie prowadzona jest szeroka dyskusja wokół zmian przepisów dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Należy zaznaczyć, że problematyka pracy w wysokich temperaturach, które mogą wynikać z warunków atmosferycznych, nie jest aktualnie przedmiotem prac.
Obecnie przepisy wskazują najniższe temperatury, tj. 14°C i 18°C jako progowe dla możliwości świadczenia pracy, odpowiednio dla prac powszechnych, ta druga – dla prac lekkich i biurowych. Niewątpliwie odpowiednia temperatura powinna stanowić punkt odniesienia zarówno w przypadku zbyt niskiej, jak i zbyt wysokiej w obszarze prawa pracy. Fundamentalna zasada wyrażona w art. 207 kp mówi o tym, że pracodawca jest zobowiązany chronić życie i zdrowie pracowników z wykorzystaniem osiągnięć nauki i techniki. Ochrona życia i zdrowia wymaga stworzenia odpowiednich warunków bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, które będą korespondowały z problematyką temperatury na stanowiskach pracy.
Omawiany problem jest niewątpliwie zagadnieniem wymagającym regulacji, ale i pogłębionej refleksji prawnej, w jaki sposób wprowadzić określone rozwiązania w praktyce, tak aby nie stanowiły bariery formalnej dla funkcjonowania zakładu pracy.