W czwartek 18 czerwca 2020 r. Senat przyjął ustawę o dodatku solidarnościowym. Wprowadził do niej kilka poprawek. Kwota dodatku będzie wyższa. Ma wynieść 1500 złotych. Dodatek będzie wypłacany przez 3 miesiące. Wyższy będzie również zasiłek dla bezrobotnych. Ustawą zajmie się teraz Sejm.
Dodatek solidarnościowy ma być świadczeniem przyznawanym od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Dodatek ma przysługiwać osobom, z którymi po 15 marca 2020 r. rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem, i osobom, których umowa po tej dacie uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta. Warunkiem uzyskania prawa do dodatku będzie posiadanie okresu podlegania w 2020 r. ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 60 dni. Świadczenie będzie nieopodatkowane, a składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalno-rentowe i zdrowotne) nie pomniejszają wysokości świadczenia; opłaca je budżet państwa.
Z dodatku solidarnościowego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji. Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek w systemie teleinformatycznym. Wniosek ma mieć formę dokumentu elektronicznego. Będzie można go złożyć za pośrednictwem profilu utworzonego w ZUS.