Główny Urząd Statystyczny podaje, że niemal jedną piątą wolnych miejsc pracy stanowiły miejsca nowo utworzone. Liczba wolnych nowych miejsc pracy w skali roku zwiększyła się o 28,7%, zaś w porównaniu z poprzednim kwartałem zmniejszyła się o 4,4%.
W I kwartale 2022 r. wskaźnik wolnych miejsc pracy wyniósł 1,25% i był o 0,35 pkt procentowego większy niż rok temu i o 0,13 pkt procentowego większy niż w IV kwartale 2021 r. Uwzględniając rodzaj prowadzonej działalności w końcu I kwartału 2022 r., najwięcej miejsc pracy (22,8% obsadzonych miejsc pracy oraz 19,4% wolnych miejsc pracy) było w podmiotach prowadzących działalność w sekcji przetwórstwo przemysłowe. Było to odpowiednio 2,85 mln i 30,7 tys. miejsc pracy.
W stosunku do analogicznego kwartału 2021 r. liczba miejsc pracy zwiększyła się o 3,4% w przypadku obsadzonych miejsc i o 22,5% w przypadku wolnych miejsc. W sekcji przetwórstwo przemysłowe odnotowano 5,5 tys. wolnych nowo utworzonych miejsc pracy.
Opublikowane dane GUS nie uwzględniają pełnego efektu napływu blisko 2 mln Ukraińców do Polski, ale w połączeniu z ostatnimi danymi dotyczącymi stopy bezrobocia w naszym kraju (w maju zmalała do 5,1% z 5,2% w kwietniu) mogą sugerować dalsze napięcia na polskim rynku pracy i niedobór pracowników. W efekcie tempo wzrostu płac, napędzane w dużym stopniu przez inflację, nadal prawdopodobnie będzie wysokie.