W czwartek 15 grudnia 2022 r. Senat przyjął z poprawkami nowelizację kodeksu pracy, która na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Poprawki zakładają m.in. zwiększenie z 24 do 30 liczbę dni w roku kalendarzowym, w których będzie mogła być wykonywana praca okazjonalna na wniosek pracownika. Senat poparł też wniosek o wprowadzeniu 3-miesięcznej, a nie jak chciał Sejm – 2-miesięcznej vacatio legis dla przepisów m.in. o pracy zdalnej. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu.
Regulacja wprowadza do przepisów definicję pracy zdalnej. Zgodnie z nią będzie to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. W nowelizowanych przepisach przewiduje się zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach, m.in. czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy. Praca zdalna może być wykonywana także okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 30 dni w roku kalendarzowym. Praca zdalna w tej formie znajdzie zastosowanie w okolicznościach incydentalnych, uzasadnionych wyłącznie potrzebą pracownika. Przykładem może być konieczność opieki nad potrzebującym doraźnego wsparcia członkiem rodziny.
Za nowelizacją ustawy wraz z poprawkami głosowało 97 senatorów, nikt nie był przeciw, 2 senatorów wstrzymało się od głosu.