Obecnie trwają prace parlamentarne zmierzające do wdrożenia do polskiego porządku prawnego ustawy o ochronie sygnalistów. Działania są zaawansowane. W izbie niższej uchwalono ustawę, a teraz została ona skierowana do Senatu Rzeczypospolitej. Mając na uwadze dotychczasowy przebieg tego procesu, należy oczekiwać, że wreszcie prace nad tym projektem zostaną uwieńczone sukcesem.
Rozwiązanie ustawowe powinno zostać przyjęte już dawno. Pracodawcy oczekują na zakończenie stanu zawieszenia w tym zakresie. O niezbędności ochrony sygnalistów mówi się od dawna, wzmiankuje potrzebę wdrożenia dyrektywy unijnej. Jednocześnie jednak zwlekano z przyjęciem ostatecznego rozwiązania prawnego.
Oczekiwane rozwiązanie jest konieczne i właściwe ze względu na konstrukcje unijne. Założenie ochrony osób, które zgłaszają naruszenia prawa Unii, zmierza zasadniczo do usprawnienia funkcjonowania Unii Europejskiej, egzekwowania przyjmowanych norm i zapewnienia ich skutecznego stosowania. Nie jest możliwe funkcjonowanie rozwiązań prawnych o charakterze ponadnarodowym, jeżeli niektóre działania będą sabotować przyjęte rozwiązania i tak właśnie należy postrzegać cel przyjętej konstrukcji prawnej.